Jaro už je tu a pomalu se blíží i teplé měsíce a hezké počasí, které všichni nedočkavě očekáváme. S rostoucími teplotami však pomalu ale jistě začíná růst i tráva. Pro mnoho lidí sekání větších travnatých ploch  znamená každoročně nemalé měsíční náklady (např. 1000 m2 a více).

Variant jak tuto situaci vyřešit je hned několik. První z nich je pořídit si vlastní „traktůrek“ na sekání trávy a sekat si trávu sám. Toto řešení je jistě poměrně časově i finančně náročně, protože pokud člověk nechce sekat vysokou trávu, bude to vyžadovat sekat alespoň 1x týdně. 

Specializovaná firma

Druhou možností, která je výrazně časové méně náročná, je najmout si firmu, která trávník poseká. Ti si bravurně poradí i bez Vaší přítomnosti. Otázkou však je, jak často trávu sekat, protože specializované firmy si sice poradí i s trávou dlouhou přes 1 metr, avšak čím vyšší tráva, tím více za m2 zaplatíte.

Pro představu posekání trávy do výšky 30 cm stojí 1-1,50 Kč, zatímco do 1m to je již kolem 2 Kč za m2. To za předpokladu, že se nejedná o svahovitý terén, kde cena roste ještě výše. Pak za posekání 1000 m2 velkého pozemku zaplatíte kolem 1500 Kč za jedno sekání bez dopravy a shrabaní trávy. To se pohybuje zhruba kolem 0,50 Kč za m2 neboli dalších 500 Kč navíc. Dopravu obecně určit nelze. Pokud zvážíme, že tráva roste zhruba od května do října (6 měsíců), tak při sekání 4 x za sezónu (každého 1,5 měsíce) přijde majitele 1000 m2 pozemku sekaní za sezónu na cca 8000 Kč. V případě nerovných / svahovitých pozemků až na 12000-24000 Kč (3-6 Kč za m2).

Živá sekačka

Třetí, ale jistě ne poslední variantou je využití zvířat jako živých sekaček. Jedním z těchto tvorů mohou být například ovečky. V průběhu sezóny nepotřebují téměř žádnou pozornost (kromě stříhaní a očkování), pokud jsou v ohraničeném objektu bez okrasných rostlin. Okrasné rostliny jsou pravě přesně to, co půjdou ovce ochutnat jako první. Mimo to jim stačí pouze minerály, dostatek vody a dostatečně velká louka na pastvu.

Problémem je, co s ovcemi druhou polovinu roku, kdy tráva neroste. Je nutné mít ustájení pro stádo a zásobu slámy pro dokrmení.

Ideální by proto bylo mít ovce pouze v teplých měsících, kdy se uživí z rostoucí trávy a poté ovce „vrátit“. Naše ekologická farma nabízí pronájem části stáda právě jako živé sekačky. Na začátku sezóny nebo k dohodnutému měsíci Vám ovečky přivezeme na místo určení, na konci sezóny si je opět odvezeme a na zimu ustájíme. Abychom Vám zaručili minimální starosti s „chovem“ ovcí, v ceně je samozřejmě očkování a  stříhaní oveček. Dále zapůjčení vany na vodu a dostatečná dávka minerálu v podobě lizu. 

Ovce je stádový tvor, proto je minimální množství stanoveno na 2 ovce, v ideálním případě na 3 a více kusů. Pro zvolení správného počtu ovcí na plochu záleží na vlhkosti oblasti, ale zpravidla 1 ovce spase průměrně 400-600 m2. To znamená pro náš modelový pozemek 1000 m2 to jsou 2-3 ovečky. Ovce jako živé sekačky, tak mohou být ideální alternativou, která spojuje absolutní časovou nenáročnost s velice příznivou cenou. Tím tak přináší zajímavou úsporu v řadech jednotek až desítek tisíc za 1 sezónu, protože práce ovce je levnější, než práce člověka!

Zaujala Vás možnost pronájmu ovcí ? Neváhejte nás kontaktovat pro více informací a využijte ovce jako živé sekačky !

 

Lukáš
Farma Mladecký Dvůr